Temel USG Kursu, Ankara

TATD | Temel USG Kursu, Ankara TUK acil serviste 7/24 tanısal çözüm ve hız olanağı yanı sıra girişimlerde işlem güvenilirliğini dolayısı ile hasta bakım kalitesini arttıracak yatak başı ultrasonografi değerlendirmesinin acil hekimlerince kullanım sıklığı ve çeşitliliğini iyileştirmeyi,

Tarih: 02.05.2021 - 02.05.2021

Yer: ViaFlat Toplantı Salonu, AnkaraTUK acil serviste 7/24 tanısal çözüm ve hız olanağı yanı sıra girişimlerde işlem güvenilirliğini dolayısı ile hasta bakım kalitesini arttıracak yatak başı ultrasonografi değerlendirmesinin acil hekimlerince kullanım sıklığı ve çeşitliliğini iyileştirmeyi, ülke çapında kullanım standartları sağlamayı hedeflemektedir. Kursun içeriğinde USG cihazını ilk defa kullanacaklar için temel cihaz ve ultrasonografik görüntüleme prensiplerinin yanı sıra yatak başı E-FAST,  hepatobiliyer, üriner, pelvik, abdominal aorta ve inferior vena kava ultrasonografik incelemelerinin teorik bilgileri ve modeller üzerinde uygulamaları gösterilecektir. Kurs içeriğindeki bütün prosedürler canlı model üzerinde eğitmen tarafından gösterilecek ve her katılımcı tarafından uygulanacaktır. Ultrason eşliğinde girişimsel işlemler hazırlanan vasküler girişim modelleri üzerinde her katılımcı tarafından yapılacaktır.

 

Kurs Planı:

Kursun teorik eğitim kısmı MODÜL 1 TATDUS Temel Ultrasonografi Kursu için hazırlanan Google Classroom sınıfında çevrimdışı olarak gerçekleşecek. Kayıt işlemi tamamlandıktan sonra e-postanıza  Google Classroom daveti iletilecek. Bu sınıfta TUK programındaki  çevrimdışı dersler, pdf slayt setleri, eğitmen ve ders değerlendirme formları bulunuyor. Ayrıca süreç içerisinde ihtiyaç ve isteklerin yazılabileceği bir forum, tartışma platformu ve tüm eğitmenlerle etkileşim imkanı mevcut olacak.      

Kursun pratik uygulama kısmı MODÜL 2 02 Mayıs 2021, Ankara ViaFlat Toplantı Salonunda saat 09:00’da başlayacaktır.

 

Katılımcı sayısı:

Eğitmenlerle katılımcıların interaktif iletişimini sağlayacak ve kurs akışını aksatmayacak şekilde planladığımız kursun katılımcı sayısı maksimum 21’dir.

 

2 Mayıs 2021 PRATİK UYGULAMA PROGRAMI

09:00 – 09:30

Acil Travma USG (E-FAST)

Doç.Dr. Bülent Erbil

09:30 – 10:00

Hepatobiliyer Ultrasonografi

Doç. Dr. Mehmet Ali Karaca

10:00 – 10:30

Üriner Sistem Ultrasonografisi

Doç. Dr. Mehmet Ali Aslaner 

10:30 – 10:45

 ARA

10:45 -11:15

Abdominal Aorta ve İVK Ultrasonografisi

Uzm. Dr. Volkan Arslan

11:15 – 12:00

Odaklanmış Temel Ekokardiyografi

Uzm. Dr. Ali Batur

12:00 – 12:30

Girişimsel Ultrasonografi

Uzm. Dr. Ahmet Burak Oğuz

12:30 – 13:00

Alt Ekstremite DVT Ultrasonografisi

Uzm. Dr. Volkan Arslan